ZDRAVÁ STRAVA JE ZÁKLAD

Základom zdravého života je zdravá strava. Od útleho detstva je veľmi dôležité, aby detičky dostávali čerstvú stravu bez chemických prísad, zbytočných sladidiel a soli. Strava bohatá na živiny ovplyvňuje nielen jeho fyzické zdravie, ale má značný vplyv aj na činnosť mozgu. Prospieva teda jeho celkovému vývoju i dobrej nálade.

Pestrá strava by mala byť zložená zo všetkých základných potravín – ovocie, zelenina, chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, obilniny, pečivo, strukoviny a vajíčka. Len tak je zachovaný dostatočný príjem potrebných vitamínov, minerálov a vlákniny. Pri vynechávaní niektorej zložky môže hroziť riziko nedostatky jednej so stavebných živín. Zložkou, bez ktorej sa náš organizmus zaobíde a nepotrebuje ju sú sladkosti. Tie nie je potrebné deťom podávať každý deň, ale len sem tam, ako odmenu.

Obvyklou otázkou je, ako často by sem sa mali počas dňa stravovať. V zásade platí, že jesť by sme mali 5x denne menšie porcie a vždy by mali byť súčasťou ovocie alebo zelenina. Tie by mali byť pri desiate/olovrante hlavnou zložkou, kým pri raňajkách/obede/večeri ako forma prílohy. Taktiež by sme každý deň mali konzumovať nielen studenú, ale i teplú stravu.

Je veľmi dôležité, aby si návyky správneho stravovania osvojovali detičky už od ranného detstva. V tomto hrá veľkú rolu domáce prostredie. Malé deti väčšinou ešte nevedia rozlíšiť čo je pre ne zdravé a čo nie, preto výber stravy je plne v rukách rodičov. Dlho kolovala chybná domnienka, že deti by mali jesť všetko. Nie je tomu tak . A deti nepotrebujú ani žiadne pochutiny, ktoré poznáme z mnohých reklám. Najpodstatnejšia a najdôležitejšia je pre ne domáca strava pripravená s láskou a z kvalitných surovín. Ak je dieťa vedené k správnym stravovacím návykom, potom zdravá strava je preňho úplne prirodzená.

Avšak počas týždňa, kedy dieťa trávi väčšinu svojho dňa v jasliach či škôlke (príp. škole) stáva sa pre mnoho rodičov ťažkosťou zabezpečiť mu zdravú a vyváženú stravu. To sa však netýka HAPPY rodičov J. V našich centrách HAPPY dostávajú detičky zdravú, pestrú a chutnú stravu, ktorú nám zabezpečuje FOODI. Každý deň nám FOODI navarí zdravé jedlo pre detičky so štandardnými stravovacími návykmi i pre detičky trpiacimi na rôzne potravinové alergie či intolerancie. Rodičia si môžu byť istí, že ich dieťa dostane na tanieri len to najlepšie.